Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
 
Most kolejowy (rz. Kamienna / Jakuszyce)
2
D
Potok Mała Kamienna
9
D
Potok Wrzosówka
85
D
Potok Szklarka
33
D
Potok Czeska Struga
D
Potok Kamieńczyk
20
M
Rzeka Kamienna w Sobieszowie
M
Rzeka Kamienna w Piechowicach
70
M
Rzeka Kamienna w Jeleniej Górze
127
M
Rzeka Kamienna w Szklarskiej Porębie
118
 
 
 
 
  ID: 3250070

Rzeka Kamienna

Der Zack, Gross Zacken 
Kamienna – górska rzeka w Sudetach Zachodnich, lewy dopływ Bobru o długości 33 km i powierzchni zlewni 272,3 km². Początek bierze ze źródła w torfowisku Zielony Klin na północnych zboczach Mumlawskiego Wierchu (1120 m n.p.m.) na granicy Karkonoskiego Parku Narodowego. Koryto kamieniste, kręte, z licznymi, często ogromnymi głazami, z dobrze wykształconymi marmitami, na znacznej długości obmurowane. W górnym biegu rzeki, w Szklarskiej Porębie Dolnej, znajduje się elektrownia wodna. Od Jakuszyc do Piechowic ...
Kamienna – górska rzeka w Sudetach Zachodnich, lewy dopływ Bobru o długości 33 km i powierzchni zlewni 272,3 km². Początek bierze ze źródła w torfowisku Zielony Klin na północnych zboczach Mumlawskiego Wierchu (1120 m n.p.m.) na granicy Karkonoskiego Parku Narodowego. Koryto kamieniste, kręte, z licznymi, często ogromnymi głazami, z dobrze wykształconymi marmitami, na znacznej długości obmurowane. W górnym biegu rzeki, w Szklarskiej Porębie Dolnej, znajduje się elektrownia wodna. Od Jakuszyc do Piechowic stanowi granicę między Górami Izerskimi a Karkonoszami. Niżej wpływa do Kotliny Jeleniogórskiej. Do Bobru wpada w okolicy Wzgórza Krzywoustego w Jeleniej Górze.
Przepływa przez Jakuszyce, Szklarską Porębę, Piechowice, Jelenią Górę (Sobieszów, Cieplice). W średniowieczu z rzeki wydobywano złoto. Później w dolinie Kamiennej rozwinęło się hutnictwo szkła. Co roku, w ostatni weekend kwietnia, na rzece (w Szklarskiej Porębie) odbywają się Mistrzostwa w Kajakarstwie Górskim "AMP Kamienna". Historyczne nazwy rzeki:
- Zachum, Zachun, Zackus – 1281 rok
- Zacus – 1600 rok
- Der Zacke – 1613 rok
- Der Zack, Gross Zacken – 1747 rok
- Caka – 1850 rok
- Ciekoń, Wiła, Zakręta – 1945 rok
- Żakowa, Kamienna – 1946 rok
(wikipedia: )
Pokaż więcej Pokaż mniej