Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść
Przystanek kolejowy Szklarska Poręba Huta (d. stacja), Szklarska Poręba
marzipan: Kolorystyka infrastruktury przystanku jakaś nie DSDIKowa.
Česká bouda / Czeskie schronisko na Śnieżce, Karpacz
RobTur: Dobrze że jedno i drugie nie doszło do skutku.
Apatrtamentowiec Triventi Mountain Residence, ul. Karkonoska, Karpacz
Zdzisław K.: Wcześniejsze kadry budynku.
Dom wczasowy Niespodzianka 1 (dawny), ul. Partyzantów, Szklarska Poręba
maras - Administrator: Jasne :)
Pizzeria Verde, ul. Konstytucji 3 Maja, Karpacz
Hellrid: Dopisałem rok budowy do obiektu, mam pełną fotokopie spisów z Katasteramtów dla całego Karpacza (obecnego), jakby ktoś coś potrzebował to dajcie znać. Budynek był własnością Państwa Kellert, nie zmieniał właścicieli po Nocy Kryształowej. Przed wojną miał numer 206.
Dom nr 12a, ul. 1000-lecia (Tysiąclecia), Piechowice
Popski: Znalazłem. Nr 12a. Błędny podpis pod zdjęciem że to 15 a - skorygowałem.

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

Wincenty Miros
Wincenty Miros
Wincenty Miros
bungulator
Popski
StaszekM
StaszekM
StaszekM
Popski
StaszekM
maras - Administrator
maras - Administrator
chrzan233
Zbigniew Franczukowski (bynio)
Zbigniew Franczukowski (bynio)
Zbigniew Franczukowski (bynio)
maras - Administrator
maras - Administrator
Zbigniew Franczukowski (bynio)
StaszekM
StaszekM

Ostatnio wyszukiwane hasła

lwi gród, szyb, sułów, dubois 4 wroclaw, wałbrzych, gryfów śląski, oleśnica stacja, prószków, gorce, Świdnica rynek, wroclaw, młyn św, wrocław słowiańska, świdnica, świdnica parkowa, Świdnica jagiellońska, Świdnica ofiar, wrocław barlickiego, wrocław ładna, Złoty stok panorama, Złoty stok panoramy, Świdnica księcia bolka, wrocław strubicza, sonnenburg, wrocław szczytnicka, Laskowice Z, Wie, Wieża vis, Wieża c, rogów sobócki, żagań, BILET TRAMWAJOWY, Wieża ci, boboluszki, świdnica wyszyńskiego, wrocław Lukasińskiego, Wieża ciśnień, schneekoppe, 11 listopada 123 wałbrzych, żdanów, 11 listopada wałbrzych, kino włókniarz, świdnica bema, grabiszynska 17 wroclaw, grabiszynska 1 wroclaw, stary bugaj, praszka, Dobrzyńska, olesno, wrocław srocza, friedeberg, chorzow, wzgórza, katowice, Wrocław Ptasia, zaw, Ptasia, podróżni, aleksandrów łódzki, grabiszynska 13 wroclaw, bielawa, wrocław miernicza, kurkowa, dembowskiego\, Wrocław katowicka, centrum południowe, nowe centrum południowe, nowe centrum pol, nysa, dzierżoniów, głogów, uzdrowiska dolny ślask, wałbrzych gdańska, belojanisa, most pontonowy wrocław, hala st, Jarosławiec, královecký, bary, głośna, świerki, łow, świdnica łukasińskiego, poligon biedrusko, krobielewo, świdnica bolka, świdnica bolka 29, wrocław matejki, wrocław szajnochy, grudziądzka, wrocław biskupa, Dankowice, kazimierza wielkiego, KŁODZKO, biskupa, boi, rynek, rynek 58, KŁODZKO MOST, jamy

 
 
 
 
200 000 km samotnej wędrówki
Autor: maras - Administrator°, Data dodania: 2016-03-20 19:45:37, Aktualizacja: 2017-12-07 23:19:33, Odsłon: 4453

Opowieść o Robercie Fleissie, karkonoskim listonoszu.

200 000 km samotnej wędrówki. Robert Fleiss (1847–1937) był pierwszym listonoszem w całej historii tych gór, który pieszo pokonywał drogę o długości 17 km i różnicy wysokości 1100 m. Każdego dnia, latem i zimą, bez względu na panujące warunki pogodowe, dostarczał listy i inne przesyłki do schronisk położonych wysoko w górach, w tym również i na Śnieżkę.

W roku 1873 zatrudniono go jako listonosza w urzędzie pocztowym w Miłkowie. Przez jeden rok nosił on przesyłki pocztowe na Śnieżkę i z powrotem, jednak zupełnie inną drogą niźli my wchodzimy na ten szczyt dzisiaj. Za jego czasów było to „diabelsko trudne podejście“, albowiem nie było jeszcze uporządkowanych ścieżek i dróg, którymi szło się z Karpacza Górnego przez okolice dzisiejszej Polany w stronę schroniska księcia Henryka nad Wielkim Stawem i dalej przez Równię pod Śnieżką na sam najwyższy szczyt tych gór.

Po roku tej niezmiernie trudnej i zapewnie wyczerpującej pracy zmienił on swoje zajęcie. Przez kolejnych pięć lat zajmował się przewodnictwem górskim, jak i zwożeniem w zimie turystów na saniach rogatych ze schronisk karkonoskich. A poza tą pracą trudnił się też wyrębem lodu z Wielkiego Stawu w Karkonoszach, który dostarczany był do ówczesnych lodowni w Berlinie, a nawet i do dalekiej Szwecji.

W roku 1889 Robert Fleiss znowu założył mundur listonosza, by teraz go nosić nieprzerwanie przez 37 długich lat, aż do 1925 roku. Jego praca polegała na noszeniu listów i innych przesyłek pocztowych, których ciężar wynosił jednorazowo do jednego centnara (50 kg!). Wymagała ona bardzo dużego wysiłku fizycznego, do którego był on jednak przyzwyczajony.

Codzienna trasa była też i niebezpieczna. Wiodła ona przez wypłukane drogi pokryte kamieniami i innymi przeszkodami terenowymi. A do tego dochodziła jeszcze zdradliwa mgła, burze, śnieg, lód i bardzo kapryśna pogoda panująca w królestwie Ducha Gór . Sam musiał każdego dnia pokonywać te przeszkody, odbywając tę długą wędrówkę.

Jego bardzo charakterystyczna postać z palącą się fajką w ustach znana była w tych górach. Jak wyliczyli to jego przyjaciele, w czasie służby pocztowej przeszedł on trasę równą prawie trzykrotnemu okrążeniu naszej planety Ziemi. A ilość i waga przesyłek pocztowych, jakie przeniósł on w czasie swojej długiej służby pocztowej, pozwoliłaby zapełnić 300 wagonów towarowych!

Po trzydziestu siedmiu latach pracy w 1925 roku Robert Fleiss został zwolniony z pracy, jak to określono, ze względu na redukcję etatów. Dla niego samego był to bardzo ciężki cios. Jednakże jego koledzy z pracy i z gór urządzili mu z tej okazji wielką uroczystość w jednym z pensjonatów w Karpaczu Górnym. Jak to później opowiadano, zjedzono wtedy dużo dobrych potraw i wypito wiele dobrego wina, wspominając dawne czasy. Dożywając sędziwego wieku 90 lat Robert Fleiss zmarł w maju 1937 roku. Idąc w orszaku pogrzebowym jego najbliżsi koledzy z pracy, a nawet i dawni przyjaciele z organizacji wojskowych, oddali mu ostatnie należne honory. Pochowany został na cmentarzu w Miłkowie. A w Karkonoszach podobno padał wtedy straszliwy deszcz ...

 

 

Według moich obliczeń mógł pokonać nawet ponad 200 000km czyli okrążyć Ziemię aż pięciokrotnie. Wielokrotnie wędrowałem po Karkonoszach z 20kg plecakiem i trudno jest mi sobie wyobrazić dodatkowe 30kg. Podziwiam ale jednocześnie się zastanawiam jakiego paliwa wówczas używano do napędu takiego Listonosza. Na tym z dzisiejszych marketów daleko by nie zaszedł.

 

Na podstawie tekstu Zbigniewa Kulika "Listonosz Karkonoski"  

http://jbc.jelenia-gora.pl/Content/16358/JEL_17117_2004_Korkontoi--2004--nr-_korkontoi-2004-17117.pdf

wyszukał - Czarkowski Jaroslaw


/ / /
/ / / / / 16 /
/ / / /
/ / / / /
Czarkowski Jaroslaw | 2016-03-21 11:36:50
To dobrze że listonosz nie zakończył swojej pracy. Dziś zamiast listów niech dostarcza motywacji. Pozdrawiam
zonia | 2016-03-21 16:01:04
Super. :~)
........... | 2018-03-13 20:16:03
Kapelusz przed Poczta zdejm.
Zdzisław K. | 2019-08-24 09:21:07
Niesamowita historia.