Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
  ID: 6598145

Dora Scholz



 
Przyszła ona na świat dnia 28 maja 1883 roku w Świdnicy. Podjęła studia w Akademii w Królewcu by je potem kontynuować w Monachium u prof. Hermanna Groebera. Urzeczona malowniczością Karkonoszy w latach 20-tych zamieszkała w Cieplicach Zdroju i przystąpiła do Bractwa Artystycznego Św. Łukasza funkcjonującego z powodzeniem przez kilka lat w Szklarskiej Porębie. Należała również do Śląskiego Towarzystwa Artystek Plastyczek. Tuż przed wybuchem II wojny światowej brała udział w Śląskiej Wystawie Sztuki ...
Przyszła ona na świat dnia 28 maja 1883 roku w Świdnicy. Podjęła studia w Akademii w Królewcu by je potem kontynuować w Monachium u prof. Hermanna Groebera. Urzeczona malowniczością Karkonoszy w latach 20-tych zamieszkała w Cieplicach Zdroju i przystąpiła do Bractwa Artystycznego Św. Łukasza funkcjonującego z powodzeniem przez kilka lat w Szklarskiej Porębie. Należała również do Śląskiego Towarzystwa Artystek Plastyczek. Tuż przed wybuchem II wojny światowej brała udział w Śląskiej Wystawie Sztuki we Wrocławiu (w katalogu do tej wystawy figuruje m.in. rysunek jej autorstwa "Prag. Blick von der Burg auf die Stadt").



Dora Scholz często w swych pracach sięgała po motywy architektoniczne, które z dużym upodobaniem starała się następnie wkomponowywać w taki sposób, w towarzyszący im kontekst pejzażowy, ażeby nadać temu ujęciu nowy kształt artystyczny. Monumentalny zespół pocysterskiego klasztoru w Lubiążu znakomicie nadawał się do artystycznego zmodyfikowania i podjęcia próby pokazania owego założenia z zupełnie innej perspektywy, niepodejmowanej do tej pory chyba przez nikogo. Dzięki nowatorskiemu spojrzeniu artystki zaproponowana przez nią wizja graficzna (świetna kompozycja pracy z wyeksponowanym na pierwszym planie rozłożystym drzewem, które "zrównoważyło" masywną, ciężką bryłę zabudowań klasztoru) znacznie odbiegła od standardowych przedstawień zabytku znanych wręcz do znudzenia z dotychczasowej, przebogatej ikonografii Lubiąża. Krótka biografia sporządzona przez sprzedającego prace Dory Scholz. Dodał. Z, Waluś.
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

  • Data: 1920-1924
    komentarze: 0
    Wambierzycka bazylika wg Dory Scholz.
  • Data: 1920-1924
    komentarze: 0
    Biała Lądecka w pobliżu kościoła parafialnego. Widać kładkę zbudowaną ...
  • Data: 1920-1924
    komentarze: 0
    Widok Dusznik wg Dory Scholz.
  • Data: 1920-1924
    komentarze: 0
    Bystrzyca Kłodzka wg rysunku Dory Scholz.
  • Data: 1920-1924
    komentarze: 0
    Rynek w Międzylesiu wg Dory Scholz.
  • Data: 1920-1940
    komentarze: 0
    Klasztor w Lubiążu wg Dory Scholz. Ta nieźle zachowana, jak na ...
  • Data: 1920-1940
    komentarze: 0
    Klasztor w Lubiążu wg Dory Scholz. Ta nieźle zachowana, jak na ...
  • Data: 1920-1945
    komentarze: 0
    Wodospad Wilczki wg Dory Scholz.
  • Data: 1930-1940
    komentarze: 2
    Śnieżne Kotły wg Dory Scholz. Kopia zdjęcia z Muzeum Karkonoszy.