Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
  ID: 7437669

Osada KopaniecBudowa
2008
 
Osada Kopaniec to wierna rekonstrukcja XIII wiecznego założenia o charakterze rolniczym i rzemieślniczym. Zbudowana na planie koła, otoczona naturalnym płotem, prezentuje przegląd architektury, rzemiosł i obyczajów trzynastego stulecia. Patrzymy na nią jak na wspólnotę pionierów walczących z siłami przyrody, zdanych tylko na siebie i swoje umiejętności. Wspólnotę, która doskonale rozumiała znaczenie działania w grupie. Być może aktywność mieszkańców osady, Mąsa, Wojciesza, Twardoty, Głąba, Kołacza, ...
Osada Kopaniec to wierna rekonstrukcja XIII wiecznego założenia o charakterze rolniczym i rzemieślniczym. Zbudowana na planie koła, otoczona naturalnym płotem, prezentuje przegląd architektury, rzemiosł i obyczajów trzynastego stulecia. Patrzymy na nią jak na wspólnotę pionierów walczących z siłami przyrody, zdanych tylko na siebie i swoje umiejętności. Wspólnotę, która doskonale rozumiała znaczenie działania w grupie. Być może aktywność mieszkańców osady, Mąsa, Wojciesza, Twardoty, Głąba, Kołacza, Pirosza i innych była wspierana przez obcych, zwanych „gośćmi”. Zwłaszcza, kiedy okazało się, że na tym terenie odkryto złoża cennych kruszców, z tym najbardziej cenionym – złotem. Być może zamieszkali w osadzie Walonowie, miśnieńscy górnicy i hutnicy, wydobywali miejscowe złoto i zakładali pierwsze huty szkła. Być może do osady zawitał czasem kupiec wiozący swój towar do Czech… lub zbieg i uciekinier, który liczył na azyl na tym odludziu.
Pragnąc doświadczyć historii, tworzymy dzisiaj trzynastowieczną Osadę Kopaniec. Osadę, w której odżywają dawne rzemiosła, obyczaje i tradycje (chaty kowala, cieśli, ceramika, wikliniarza i powroźnika, tkaczek, medyka). Warto tu przyjechać choćby po to, aby zrozumieć czym różni się dawna Osada od współczesnego osiedla. Może być to doświadczenie zaskakujące i inspirujące. Osada Kopaniec została otwarta pierwszego maja 2008 roku i cieszy się dużym powodzeniem wśród zwiedzających.
Pokaż więcej Pokaż mniej