Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
  ID: 8731978

Kościół Przemienienia Pańskiego

Katholische Kirche



 
W czerwcu 1910 roku rozpoczęto prace ziemne przy budowie Kościoła. W niedzielę dnia 10 lipca 1910 roku nastąpiło poświęcenie i wmurowanie kamienia węgielnego. Projekt architektoniczny opracował i budowę prowadził architekt Karol Korbsch z Tarnowskich Gór.
Kościół został zaprojektowany w stylu eklektycznym z dominacją cech neoromańskich. Przy jego budowie parafianie brali czynny udział. Cała budowa trwała 17 miesięcy. Powstał duży, trzynawowy Kościół z przyległościami, wybudowany z kamieni i cegły ...
W czerwcu 1910 roku rozpoczęto prace ziemne przy budowie Kościoła. W niedzielę dnia 10 lipca 1910 roku nastąpiło poświęcenie i wmurowanie kamienia węgielnego. Projekt architektoniczny opracował i budowę prowadził architekt Karol Korbsch z Tarnowskich Gór.
Kościół został zaprojektowany w stylu eklektycznym z dominacją cech neoromańskich. Przy jego budowie parafianie brali czynny udział. Cała budowa trwała 17 miesięcy. Powstał duży, trzynawowy Kościół z przyległościami, wybudowany z kamieni i cegły gorszego gatunku. Z zewnątrz obłożono go czerwoną cegłą klinkierową, częściowo profilowaną a detal architektoniczny wykonano również z cegły ceramicznej i ceramicznych elementów plastycznych. Dach wielospadowy pokryty został dachówką ceramiczno-glazurowaną typu „mnich”. Kościół posiada od strony zachodniej wieżę o wysokości 45,25 m. W elewacji wieży umieszczono z czterech stron duże tarcze zegarowe. Wieża zakończona jest kopułą barokową i pokryta blachą miedzianą. Druga wieżyczka (sygnaturkowa) wykonana jest w tym samym stylu. Obydwie zwieńczone są krzyżem. Od strony wschodniej prezbiterium jest półokrągłe z dachem półokrągłym, namiotowym. Po obu stronach zlokalizowano zakrystie. Wieża jest zakończona w części murów szczytami neoromańskimi a chełm wieży dwuczęściowy rozdzielony jest elementem arkadowo-ażurowej latarni. Nawy boczne Kocioła w tylnej części zakończone są dużą halą w formie kaplicy z osobnymi wejściami z zewnątrz. Były one kiedyś przeznaczone – jedna na Boży Grób druga – do słuchania spowiedzi. Obecnie w byłej kaplicy Bożego Groby znajduje się mały ołtarz Św. Barbary a w drugiej – krzyż. Natomiast nawa główna w tylnej części posiada przedsionek. Główne wejście do Kościoła jest wykonane w formie portalu z dużymi drzwiami dwuskrzydłowymi. Koszty budowy łącznie z założeniem cmentarza wyniosły 225.034,95 Marek.
W niedzielę, 19 listopada 1911 roku Kościół został uroczyście poświęcony przez księdza dziekana Józefa Konietzko z Radzionkowa za zezwoleniem kurii biskupiej we Wrocławiu. Uroczystość ta zgromadziła tłumy parafian oraz wiernych z pobliskiej okolicy. Entuzjastycznie witano wielkiego dobrodzieja i inicjatora nowego Kościoła, ks. Hugona Wisego z Rept. Na uroczystość przybyli jeszcze: ks. proboszcz Raska z Tarnowskich Gór, patron hrabia Henckel von Donnersmarck z Nakła oraz książę Guido Henckel von Donnersmarck ze Świerklańca. Obecny był również starosta tarnogórski Fryderyk Wilhelm hrabia zu Limburg-Stirum z Tarnowskich-Gór. Gmina Kapliczna Bobrowniki została ustanowiona przez ks. kard. księcia bpa Jozefa Koppa dokumentem G.K. Nr 4625 z dnia 26 maja 1911 roku, który wszedł w życie 1 kwietnia 1912 roku. Władza państwowa zatwierdziła ten dokument 28 lutego 1912 roku reskryptem królewskim Regencji Opolskiej II a KI 6303 dnia 16 marca 1912 roku. W skład nowej placówki duszpasterskiej wchodziły początkowo tylko dwie gminy: Bobrowniki i Piekary Rudne. Odstąpienie terenów nastąpiło 22 grudnia 1911 roku przez proboszcza z Radzionkowa i 9 stycznia 1912 roku przez proboszcza z Rept-Starych. Najpierw wspólnota była związana jako kuracja z parafią w Reptach a później jako lokalna. Kościół przy poświęceniu otrzymał tytuł: „Przemienienie Pańskie”. Po dwuletnim pobycie w parafii i czynionych staraniach u władz kościelnych i państwowych udało się doprowadzić księdzu Antoniemu Daneckiemu do erekcji parafii. Nastąpiło to rozporządzeniem administracji Apostolskiej Śląska Opolskiego, która samodzielną lokalię w roku 1921 roku wyniosła do samodzielnej parafii dnia 1 sierpnia 1925 roku. /wykorzystano fragmenty Monografii parafii ks. Alojzego Boka, 1981/ Za:
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

  • Data: 1920
    komentarze: 0
    Kościół Przemienienia Pańskiego w Bobrownikach Śląskich.
  • Data: 1935-1939
    komentarze: 0
    Bobrowniki Śląskie. Widok drogi wiejskiej, kościół, szkoła.
  • Data: 1937
    komentarze: 0
    Kościół Przemienienia Pańskiego i szkoła w Bobrownikach Śląskich ...
  • Data: 1937
    komentarze: 0
    Kościół Przemienienia Pańskiego i szkoła w Bobrownikach Śląskich ...