Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
  ID: 9137302

Jezioro Sławianowskie Wielkie

Grosser Steinmarker See



 
Jezioro Sławianowskie Wielkie – jezioro w woj. wielkopolskim, na terenie dwóch gmin Złotów i Łobżenica, które należą do dwóch powiatów: pow. złotowskiego i pow. pilskiego, w gminie Łobżenica, leżące na terenie Pojezierza Krajeńskiego.
Według urzędowego spisu opracowanego przez Komisję Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych (KNMiOF) opublikowanego przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii (GUGiK) i udostępnionego na stronach Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych (KSNG) nazwa tego jeziora ...
Jezioro Sławianowskie Wielkie – jezioro w woj. wielkopolskim, na terenie dwóch gmin Złotów i Łobżenica, które należą do dwóch powiatów: pow. złotowskiego i pow. pilskiego, w gminie Łobżenica, leżące na terenie Pojezierza Krajeńskiego.
Według urzędowego spisu opracowanego przez Komisję Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych (KNMiOF) opublikowanego przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii (GUGiK) i udostępnionego na stronach Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych (KSNG) nazwa tego jeziora to Jezioro Sławianowskie Wielkie. W różnych publikacjach i na mapach topograficznych jezioro to występuje pod nazwą Wielkie, Sławianowskie bądź też Mieczowe lub Krzyżowe.
Powierzchnia zwierciadła wody według różnych źródeł wynosi od 269,0 ha przez 276,0 ha do 277,6 ha. Zwierciadło wody położone jest na wysokości 100,8 m n.p.m. lub 101,2 m n.p.m.. Średnia głębokość jeziora wynosi 6,6 m, natomiast głębokość maksymalna 15,0 m.
W oparciu o badania przeprowadzone w 2002 roku wody jeziora zaliczono wody jeziora zaliczono do III klasy czystości i II kategorii podatności na degradację. W 1996 roku wody jeziora zaliczono do III klasy czystości.
Jest połączone strugami z jez. Moczadła i Ostrowitym. Powierzchnia zlewni całkowitej (z jeziorem) to 103,6 km².
Brzegi jeziora są płaskie, słabo rozwinięte. Zbiornik otoczony jest wąskim pasem drzew mieszanych, poza którymi rozciągają się tereny rolnicze. Miejscowości usytuowane na obrzeżach zbiornika to: Sławianowo, Bługowo, Buntowo, Wiktorówko, Kunowo i Walentynowo.
Pod względem rybackim jezioro zaliczane jest do typu leszczowego. Występujące gatunki ryb to między innymi: płoć, okoń i węgorz.

Za
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

  • Data: 1927
    komentarze: 1
    Sławianowo. Dwór, gospoda, fragment miejscowości i jezioro.